Суббота, Ноября 18, 2017

Графський парк – парк краси і відпочинку

Рейтинг пользователей: / 0
ХудшийЛучший 

Щоб привернути увагу наших відвідувачів до одного із найчарівніших місць Нововоронцовки – парку, пропонуємо статтю Олега Тимкова (2007р), у якій використано спогади нині покійного, шанованого в селищі мешканця.

Володимир Лукич Шостак один із корінних жителів селища - старожил. У Нововоронцовці пройшло його ди­тинство, юність, зрілість. Незчувся, коли прийшла старість. Позаду - ціле життя. Сьо­годні сивочолому ветеранові, людині - скромній, чесній, порядній є що зга­дати і розповісти. Його з упевненістю  можна назвати "ос­таннім із могікан" селища. А спогади В.Л.Шостака захоплюють і допомагають поглянути на наше селище зовсім іншими очима, оцінити його ко­лишню красу і велич. Отже, надаємо йому слово: -Нововоронцовка. Кінець XIX століття. Ма­сивна кам'яна стіна - огорожа збудована із пиляного каменя-ракушняка тяг­неться від теперішнього готелю, що по вул. Гагаріна, виходить на вул. Суворова до помешкання Гарвартів і повертає вниз. За нею два продовгуваті будинки - гуртожитки для приїжджих робітників та спеціалістів, стайні для коней, причому коні різної породи, господарчі будівлі, парк - краса і гордість графа Воронцова. Деякі будівлі збереглися, а інші лишилися хіба що у пам'­яті. Колишні гуртожитки перетворились на помеш­кання для людей. На місці стаєнь для коней тепер ТОВ "ТАПА", а у госпо­дарчих будівлях розміще­ний учкомбінат, Державтоінспекція та державна інспекція екологічної без­пеки. Теперішній музей слугував помешканням, службовим кабінетом та місцем для прийому гос­тей. Тут постійно мешкав керуючий маєтком графа Воронцова, який відповідав за поря­док, урожай та фінанси свого господаря. Біля учкомбінату знаходився ве­ликий басейн. Вода у ньо­му то піднімалася, то опус­калася завдяки невідомим механізмам, впровадженим перськими майстра­ми. У басейні завжди зна­ходилася чиста вода, і її було стільки, скільки по­трібно. Там плавала чудер­нацька риба, яку вдалося привезти з різних куточків океанічних просторів нашої планети. Поряд рос­ла деревина, схожа на баобаб. Ії товщину неможливо було обійняти чотирьом чоловікам. Вочевидь, са­дили її ще з початком за­селення поселенцями цієї місцини.

Басейни також знахо­дилися біля нинішнього рибстану та поштового відділення зв'язку. Там розміщалися і фонтани. Невеличка річечка, яка протікає у парку, раніше була повноводною. На тому місці, де тепер стоїть залізний місточок, робіт­ники графа збудували штучний водоспад, а далі - до рибстану, зробили дві загородки, щось на зразок шлюзів. Вода там набира­лася і потроху спускалася. Краси тієї не можна опи­сати. Штучний залив ряснів від білих та жовтих лілій, а білі лебеді вели себе тут привільно, ніби господарі. Іноді, з заздрі­стю можна було спостері­гати за цими прекрасними птахами, які погордо пливли собі річковою во­дою. Милуючись навко­лишнім краєвидом, по заливу курсували човни із знатними вельможами, військовими офіцерами, просто заможними гостя­ми у супроводі розкішних дам. На довершення, вся місцина, що знаходилася навколо, рясніла від лісо­вого царства. Дуби, сосни, ліщина, клени, ясени та інші дерева і рослини яв­ляли справжнє диво і вик­ликали неабияке захоп­лення серед приїжджих гостей, багатих обивателів та різного роду любителів відпочити. Біля нинішнього риб­стану стояв будинок сад­івника. А навкруги - кам­'яна огорожа. Прикраша­ли помешкання три скіфські баби, яких при­везли із степу на конях. Потім, після громадянсь­кої війни, їх забрали до Дніпропетровського му­зею.

Кам'яний міст з'єдну­вав теперішню дамбу з протилежним берегом. Він був такої міцності, що навіть, у роки війни, німецькі танки про­їжджаючи ним, не завда­вали будові ніякої шкоди.

Окрасою графського парку був знаменитий ду­бовий гай. Граціозні де­рева, нагадуючи велетів, росли уздовж алеї. У роки війни їх повністю знищили фашисти, вико­риставши на укріплення окопів та будівництва мостів для переправи.

Парк ще й сьогодні залишається окрасою селища і його спільноті варто добряче подумати, як повернути славу колись 56-десянноної паркової зони, що площею зай­мала друге місце після Одеського в Новорос­ійському краї.

О.Тимков газета «Вісті» 27.07.2007р.

Comments:

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

bigmir)net TOP 100Hosting Ukraine

Яндекс.Метрика
Restore Default Settings