Суббота, Ноября 18, 2017

Таємничі руїни

Таємничі руїни в Гаврилівському лісництві на березі Каховського водосховища в Нововоронцовському районі на сьогодні є чи не головним туристичним об’єктом цього краю. Сюди на відпочинок приїздять туристи з Кривого Рогу, Нікополя, Запоріжжя, Херсону, навіть з Мурманську та Москви! Серед жителів району ця місцина користується шаленою популярністю, адже знаходиться в мальовничому куточку Гаврилівського лісництва на березі водойми, що створює неабиякий шарм цим залишкам минулої розкоші.

Є багато легенд та байок про ці розвалини та про їх власника Фрідріха та його сина Олександра Фальц-Фейнів.

Ці руїни номінально належать до сільської ради села Гаврилівки. Свою назву це село отримало наприкінці ХVІІІ ст., коли було подароване Катериною II російському поету Гаврилі Державіну.

У другій чверті XIX ст. Гаврилівку купив Фрідріх Фейн. А 1896 року вона залишилась у спадок 32-річному Олександру Фальц-Фейну. До того часу він уже там жив зі своєю дружиною Ганною. На території маєтку Фальц-Фейнів знаходився родинний палац з дендропарком.

Велич маєтку Фальц-Фейнів в селі Гаврилівка вражала! Як мінімум 2 фонтани та гідрологічно-архітектурний комплекс, штучна дамба та водосховище, де господар займався розведенням водо плаваючої птиці та риб; не відомий по розмірам, але навіть на сьогодні зберігшийся(звісно одичавівший) фруктовий сад(до наших днів дожили груші, абрикоси, смородина, малина, яблуні, горіхи), досить багато дерев різних порід, серед яких представники соснових, дуби та клени. Збереглися дві дороги, для під’їзду до маєтку(одна з яких обсаджена грушами).

Самі руїни знаходяться у вбогому стані. Засмічені відпочиваючими, заросли деревами, які своїми коріннями руйнують стіни маєтку. Місцевими активістами та єгерями лісництва неодноразово проводились екологічні акції щодо розчищення від сміття руїн, але ця сізіфова праця безкінечна.

Зокрема членами краєзнавчо-пошукового клубу «КАРАТ» Нововоронцовської ЗОШ №2 в червні 2013 року було розчищено північний фонтан маєтку, розчищено центр головної зали та центральний вхід. Знайдені артефакти було передано в районний краєзнавчий музей та колекцію КПК «КАРАТ» при Нововоронцовській ЗОШ №2.

Руїни собою представляють стіни, погреби, фундаменти допоміжних споруд та інші об’єкти, які ще можливо ідентифікувати, але за ними потрібен регулярний догляд. На стінах маєтку було знайдено сліди від куль, що ймовірно є відголоском подій ВВВ, адже на території маєтку проходили жорстокі бої в лютому 1944 року, про що додатково свідчать наявні біля руїн залишки німецької польової фортифікації, що додають до цього неофіційного туристичного комплексу туристсько-краєзнавчої перспективи.

Ніяких пам’ятко-охоронних документів на ці руїни немає, ніякого статусу їй не надано. Місцевий відділ культури абсолютно бездіє в цьому напрямку, чим наносить пасивної шкоди туристичній перспективі краю.

На противагу ГО «Військово-історичний клуб «Правий берег» пропонує взяти під догляд дані руїни з метою створення перспективного туристичного комплексу та дослідження цієї території в історико-краєзнавчих аспектах.

По матеріалам районної газети "Вісті", №15 від 11.04.2014р.

Comments:

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

bigmir)net TOP 100Hosting Ukraine

Яндекс.Метрика
Restore Default Settings