1 липня 2019 року був прийнятий закон, згідно з яким Україна готується до запуску нового ринку електроенергії. Ринок передбачає створення абсолютно нової моделі співпраці між підрядниками і покупцями електроенергії. У той же час невід’ємний покупець і продавець електроенергії — енергетичний ринок — перестає функціонувати.
Але продавати електроенергію необхідно відповідно до двосторонніх угод між виробниками і підрядниками або покупцями. Крім того, вводяться біржі для продажу електроенергії: ринок на наступний день, ринок для продажу електроенергії протягом одного дня і Кліринговий ринок.
Як можна продавати електроенергію на Українській енергетичній біржі?
Новітній ринок електроенергії включає в себе розмежування діяльності з розподілу і постачання електроенергії. Робиться висновок, що регіональна енергопостачальна організація не зможе розподіляти електроенергію і постачати її споживачам. Стійки розміщуються в окремому бізнесі, відповідають європейським стандартам і генерують дані для конкуренції.
Існує чотири оптових ринку:
- ринок двосторонніх угод — у цьому компоненті Українська енергетична біржа реалізує свій функціонал;
- Угода про купівлю або продаж електроенергії укладається безпосередньо з виробниками або підрядниками, які купили електроенергію.
Ринок на добу вперед — в цьому сегменті електроенергія продається на наступний день, який є поточним торговим днем.
Енергія продається на внутрішньоденному ринку; це дозволено безпосередньо перед її споживанням (не більше ніж щоденний балансуючий ринок — цей компонент забезпечує балансування кількості електроенергії, що поставляється і одержуваної мережею.
В даний час в Україні найсвіжішу інформацію можна знайти на сайті www.ueex.com.ua — це онлайн-майданчик, який проводить електронні аукціони з двосторонніми угодами. У УЕБ всі торгові операції здійснюються за допомогою спеціального програмного продукту Betsy — «біржової електронної торгової системи».
Після реєстрації на сайті www.ueex.com.ua різні виробники (теплові, гідроелектростанції, атомні електростанції) та інші учасники ринку можуть отримати вичерпну інформацію про те, як вигідно продавати електроенергію на Товарній біржі УЕБ. У зв’язку з цим учасники ринку можуть брати участь в торгових секціях, а ініціатори цього плану роблять пропозицію позицій як на покупку, так і на продаж.